Liposukce ultrazvukem

Co to je?

Ultrazvuková liposukce, často také označována pojmem kavitace, je metoda sloužící k odbourávání podkožního tuku. Narozdíl od klasické liposukce, která se provádí operativním zákrokem, je kavitace bezbolestný způsob, jak odstranit tukové buňky. Ty jsou zničeny právě působením vysokofrekvenčního ultrazvuku.

Kdy na ni jít?

Ultrazvuková liposukce je pro mnohé muže i ženy tím nejlepším řešením, jak se zbavit přebytečného tuku, který jim snižuje sebevědomí. Mezi typická místa, odkud bývá tuk odsáván, patří například podbradek, paže, podpaží (při léčbě nadměrného pocení), trup, břicho, boky, hýždě, stehna, ale třeba i kolena, lýtka nebo kotníky . Liposukce ultrazvukem může pomoci ženám při jejich marném boji s celulitidou.

Liposukce slouží k odstranění nadbytečné tukové tkáně, a protože jsou tukové buňky při zákroku skutečně odsáty pryč z těla, její efekt je dlouhodobý. Na liposukci proto není třeba chodit opakovaně, jako je tomu u některých neinvazivních metod. Ultrazvuková liposukce není určena pro léčbu nadváhy ani obezity.

Jak probíhá a jak dlouho trvá?

Pacienti by měli před samotnou operací dodržovat stanovená pravidla. Tři týdny před zákrokem není vhodné užívat léky ovlivňující srážlivost krve. Od půlnoci před zákrokem je pak doporučeno nejíst, nepít a nekouřit. Operace musí být odložena při zánětlivém onemocnění kůže, akné, ekzému, plísni nebo při celkově špatném zdravotním stavu pacienta.

Samotná operace není příliš komplikovaná. Oblast, odkud má být tuk odstraněn, se napustí roztokem, který prostor roztáhne. Buňky jsou rozrušeny pomocí ultrazvukových vln. Liposukce ultrazvukem je pro tělo šetrná, protože ultrazvuk rozrušuje pouze tukové buňky – ostatní podkožní struktury zůstávají ušetřeny.

To je jeden z důvodů, proč je ultrazvuková liposukce oblíbená. Lidé si obvykle nechávají odsát tuk z problematických míst. Operace má dobré výsledky i při lehkém povolení kůže. Délka úkonu závisí na velikosti upravované lokality a množství odsávaného tuku. Liposukce je obvykle prováděna v celkové anestezii.

Rekonvalescence

Pacienti obvykle nosí elastické prádlo nebo návleky, prvních pět dnů je vhodné být v klidu, nenamáhat se, odpočívat a polehávat. Již od šestého dne je možné postupně se vracet do běžného režimu. Výsledky operace se plně projeví už po 4 až 6 týdnech, kdy se již pacienti nemusejí v ničem omezovat.

Aktuální AKČNÍ BALÍČKY naleznete v sekci AKCE!